Hodiny řízené DCF signálem        language english

ObsahZákladní informace

DCF Timer jsou hodiny postavené na bázi mikrokontroléru Microchip. Čas nastavují podle DCF signálu přijímaného z Německa. Pokud signál není dostupný, je čas řízen obvodem RTC (Real Time Clock). Timer je napájen ze spínaného zdroje s vysokou učinností. Součástí Timeru je teplotní čidlo, jehož údaj se zobrazuje na LCD display. Timerem jde řídit až 12 událostí. V každé události je možné docílit regulaci podle teploty. To se provede výběrem jedné ze čtyř předdefinovaných nastavení. Zařízení se ovládá pomocí tří tlačítek a LCD displaye. Je možné zařízení ovládat na dálku pomocí sériové RS485 linky. Také je možné linku převést na ethernet a tím prodloužit vzdálenost. Ethernet připojení dále dovoluje zobrazit a ovládat stavy Timeru například pomocí webové aplikace, která může běžet na linuxovém serveru. Chtěl bych poděkovat Zdeňku Bezděkovi, který mě nasměroval na "bastlení" a programování kontrolérů Microchip.

Varování před následujícími stránkami

Zříkám se jakékoliv odpovědnosti a škodám, které vzniknou použitím stránek na serveru rysadm.cz. Viz licence. Varuji před realizací přístroje. Soubory mohou být použity pro konstrukci Timeru, ale dokumentace na těchto stránkách je na bídné úrovni. Dokumentace je na úrovni "dodělej si sám". Realizace také vyžaduje zručnost a technické vybavení. Je nutný programátor, pájka, nářadí, prostor, čas a spoustu dalších věcí. Už podle fotek je zřejmé, že moje realizace si nedělá nároky na vzhled, funkci, rozměry, profesionální konstrukci (bohužel mě to tak stačí). V dnešní době barevných dotykových displayů je konstrukce zastaralá a nemá valný přínos. Navíc DCF hodiny jde pořídit dnes za cenu okolo 200Kč, uvedené zařízení stojí, odhaduji, 3tis Kč. Ale některé vlastnosti kupované DCF hodiny nemají.

Stručný popis

Foto

pohled ze předu
pohled ze zadu
pohled ze shora
pohled ze shora
pohled šikmo
pohled z boku
pohled z boku
Teplotní čidlo DALLAS DS18B20, DCF přijímač
čidla
DCF 77,5kHz přijímač
DCF
RTClock a Ethernet DC-DC měnič
RTC ethernet
Zobrazení ovládání a stavu Timeru v prohlížeči
Linux Web
Schéma zapojení
Schéma zapojení

Soubory

Podle fotek jsou potřebné soubory v následujícím balíčku. Při návrhu jsem si nakreslil schéma zapojení od ruky a nevěnoval příliš mnoho úsilí na přenesení zapojení do editoru schématu. Takže schéma zapojení berte s rezervou. Používal jsem Formiku 4.40 ve volně dostupné verzi. Jednostrané desky jsem si pak nechal vyrobit podle předlohy. Přikládám i soubor v Intel:Hex formátu pro naprogramování obvodu. Programátor jsem používal Asix Presto nebo ICD3. Konektor pro programování jsem si vyvedl na krabičku. Návrh je možné vytvořit znovu podle svých představ, zapojení obvodu je velice jednoduché. Docela se mi zamlouvá spínaný zdroj. Ten při zatížení "netopí" a vykazuje dobrou účinnost. Seznam součástek asi nebude úplný, je možné, že jsem na něco zapomněl. V seznamu jsou kódy GME, ale některé součástky je nutné objednat v Polsku např. přes TME. Je to obvod Microchipu, Ethernet, DC-DC měnič, RTC hodiny. Nejlepší zkušenosti s DCF přijímačem jsem měl s obvodem od Conrada. (Takže tady nechtěně provádím i reklamu).

Linux

Nejhorší je linux. Musím mít zkonfigurovaný webový server s mariadb databází a rrdtool. Perlovské a PHP programy vyžadují doinstalaci dalších balíčků. Ty se zjistí z chybových hlášek nebo z logů. Program timer.php musí být v adresáři webu. Program vytváří soubory timer.txt, timer_log, timer.cfg v adresáři webu a proto soubory musí mít právo zápisu pro apache. Konfiguraci je možné dát do adresáře /etc. Je to soubor timegnome.cfg a musí být čitelný pro apache. Konfiguraci musím přizpůsobit pro moji potřebu a asi i další programy budou potřebovat ruční zásah. Mají totiž i jinou funkci a různé instalace, takže se musí upravit, aby dělaly, to co chci. Perlovské programy gnomecom, gnomerequire, gnomesrv slouží ke komunikaci se zařízením po ethernetu. Gnomecom využívá webový server a je možné pomocí něj zadávat příkazy ručně. Pokud programy nebudou vyhovovat, je možné se pustit do vlastní implementace.
Pokud chci mít na webových stránkách grafy, musím každých 5min spouštět program, který přečte teplotu a uloží ji do tabulky a do grafu. To zařídím příkazem:

gnomecom config /etc/timegnome.cfg timetomysqlrrd

Mariadb databáze se musí nejdříve vytvořit ručně a potom se vytvoří prázdné tabulky pomocí příkazu níže. Cyklická RRD databáze pro grafy se vytvoří automaticky.
gnomecom config /etc/timegnome.cfg initdbtime

Umístění souborů:Tady je balíček pro linux:
mailto: rysavy<zavináč>volny.cz